Nordkyst-mesterskab 2017

Nordkystmester 2017

Gilleleje Sejl Klub og Hornbæk Bådeklub

1 : STORT tillykke til Chebec

2 : Heolix

3 : pi

 

Plac Løb Bådtype Bådnavn Sejl Skipper MÅL 24.05 21.06 23.08 06.09 Total
1st Race Dynamic 35 Chebec 47 Finn Wienberg Petersen 539.8 1.0 1.0 1.0 2.0 5.0
2nd Race X-34 Heolix 16 Tommy Rasmussen 561.0 2.0 2.0 2.0 1.0 7.0
3rd Race Luffe 40.04 PI 63 Filip Heiberg 529.8 5.0 6.0 6.0 7.0 24.0
4th Race X-46 Freedom 46 Jacob Pociot 499.20 18.0 DNC 4.0 4.0 6.0 32.0
5th Race Diva 39 Kvien Mary 135 Stig Rahbek 566.4 4.0 13.0 10.0 8.0 35.0
6th Race Molich X Styrbjørn 2 Claus Bruun 556.40 18.0 DNC 3.0 3.0 18.0 DSQ 42.0
7th Race Scan-Kap 99 S-Cape 41 Hans Henrik Jacobsen 606.2 18.0 DNC 5.0 5.0 18.0 DNC 46.0
8th Race Marina 36 Sport Kvadrat 1 Kristian Borgen 496.6 18.0 DNC 9.0 7.0 12.0 46.0
9th Race X-37 X-ride 37 Jens Kristian Pedersen 542.6 3.0 8.0 18.0 DNC 18.0 DNC 47.0
10th Race Banner 34 GMO 4 Hoff II 10 Steen Hoffmann 573.4 18.0 DNC 10.0 18.0 DNC 4.0 50.0
11th Race Faurby 36 Sunshine 31 Jørgen Nissen 587.2 18.0 DNC 14.0 8.0 10.0 50.0
12th Race H-Båd Fru Brøgger 491 Sune Krohn 669.0 18.0 DNC 12.0 18.0 DNC 3.0 51.0
13th Race Molich X Hippie 25 Henrik “Hønse” Paulsen 556.4 18.0 DNC 11.0 18.0 DNC 11.0 58.0
14th Race H-Båd Den Røde Løber 94 Birger Scheufens 669.0 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 5.0 59.0
15th Race H-Båd Danmark 318 Bent Holm Nielsen 669.0 18.0 DNC 7.0 18.0 DNC 18.0 DNC 61.0
16th Race Nordisk Krydser Marsk 45 Bent Højgaard Hindhede 657.2 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNF 9.0 63.0
17th Race H-Båd Gilbjerg 316 GSK Skolebåd 669.0 18.0 DNC 18.0 DNC 9.0 18.0 DNC 63.0

24.05 – Race Løb – 24.05.2017 at 22:00:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 22.00, Distance: 10.74, Course: 300, Wind: W TAUDL, Ave wind: 3
Plac. Løb Bådtype Bådnavn Cert.nr. Sejlnr. Skipper MÅL Start Finish Elapsed Corrected
1 Race Dynamic 35 Chebec 8981 47 Finn Wienberg Petersen 872.6 2.02.00 2.54.29
2 Race X-34 Heolix 34956 16 Tommy Rasmussen 903.0 2.09.20 2.56.22
3 Race X-37 X-ride 31370 37 Jens Kristian Pedersen 880.80 2.09.36 3.00.37
4 Race Diva 39 Kvien Mary 30991 135 Stig Rahbek 930.0 2.20.50 3.03.02
5 Race Luffe 40.04 PI 34655 63 Filip Heiberg 867.20 2.17.22 3.10.49

21.06 – Race Løb – 21.06.2017 at 19.00

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00, Distance: 3.72, Course: 300, Wind strength: TAUDM
Plac. Løb Bådtype Bådnavn Cert.nr. Sejlnr. Skipper MÅL Start Finish Elapsed Corrected
1 Race Dynamic 35 Chebec 8981 47 Finn Wienberg Petersen 671.0 50.52 1.00.57
2 Race X-34 Heolix 34956 16 Tommy Rasmussen 692.2 52.16 1.01.02
3 Race Molich X Styrbjørn 1831 2 Claus Bruun 695.80 53.59 1.02.32
4 Race X-46 Freedom 33449 46 Jacob Pociot 623.80 49.41 1.02.41
5 Race Scan-Kap 99 S-Cape 8966 41 Hans Henrik Jacobsen 749.2 59.22 1.04.36
6 Race Luffe 40.04 PI 34655 63 Filip Heiberg 659.80 54.33 1.05.20
7 Race H-Båd Danmark 17129 318 Bent Holm Nielsen 824.4 1.04.55 1.05.29
8 Race X-37 X-ride 31370 37 Jens Kristian Pedersen 678.40 57.09 1.06.46
9 Race Marina 36 Sport Kvadrat 33550 1 Kristian Borgen 621.2 54.25 1.07.35
10 Race Banner 34 GMO 4 Hoff II 7584 10 Steen Hoffmann 713.8 1.01.11 1.08.37
11 Race Molich X Hippie 4276 25 Henrik “Hønse” Paulsen 695.80 1.00.55 1.09.28
12 Race H-Båd Fru Brøgger 17051 491 Sune Krohn 824.4 1.10.08 1.10.42
13 Race Diva 39 Kvien Mary 30991 135 Stig Rahbek 705.8 1.04.00 1.11.55
14 Race Faurby 36 Sunshine 30673 31 Jørgen Nissen 728.0 1.06.42 1.13.15

23.08 – Race Løb – 23.08.2017 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 19.10, Distance: 4.64, Course: 350, Wind strength: TAUDM, Ave wind: 5
Plac. Løb Bådtype Bådnavn Cert.nr. Sejlnr. Skipper MÅL Start Finish Elapsed Corrected
1 Race Dynamic 35 Chebec 8981 47 Finn Wienberg Petersen 671.0 1.01.24 1.13.58
2 Race X-34 Heolix 34956 16 Tommy Rasmussen 692.2 1.05.15 1.16.11
3 Race Molich X Styrbjørn 1831 2 Claus Bruun 695.80 1.05.41 1.16.20
4 Race X-46 Freedom 33449 46 Jacob Pociot 623.80 1.00.23 1.16.36
5 Race Scan-Kap 99 S-Cape 8966 41 Hans Henrik Jacobsen 749.2 1.14.6 1.20.38
6 Race Luffe 40.04 PI 34655 63 Filip Heiberg 659.80 1.09.57 1.23.23
7 Race Marina 36 Sport Kvadrat 33550 1 Kristian Borgen 621.2 1.08.11 1.24.37
8 Race Faurby 36 Sunshine 30673 31 Jørgen Nissen 728.0 1.18.36 1.26.46
9 Race H-Båd Gilbjerg 17129 316 GSK Skolebåd 824.4 1.27.16 1.27.59
10 Race Diva 39 Kvien Mary 30991 135 Stig Rahbek 705.8 1.22.10 1.32.03
11 Race Nordisk Krydser Marsk 8921 45 Bent Højgaard Hindhede 833.6 DNF

06.09 – Race Løb – 06.09.2017 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 18.40, Distance: 4.00, Course: 110, Wind: ESE TAUDM, Ave wind: 6
Plac. Løb Bådtype Bådnavn Sejl Skipper MÅL Elapsed Corrected
1 Race X-34 Heolix 16 Tommy Rasmussen 692.2 46.40 0.56.06
2 Race Dynamic 35 Chebec 47 Finn Wienberg Petersen 671.0 45.40 0.56.30
3 Race H-Båd Fru Brøgger 491 Sune Krohn 824.4 56.02 0.56.39
4 Race Banner 34 GMO 4 Hoff II 10 Steen Hoffmann 713.8 49.01 0.57.00
5 Race H-Båd Den Røde Løber 94 Birger Scheufens 824.4 56.58 0.57.35
6 Race X-46 Freedom 46 Jacob Pociot 623.80 45.14 0.59.13
7 Race Luffe 40.04 PI 63 Filip Heiberg 659.80 48.09 0.59.44
8 Race Diva 39 Kvien Mary 135 Stig Rahbek 705.8 52.03 1.00.34
9 Race Nordisk Krydser Marsk 45 Bent Højgaard Hindhede 833.6 1.00.42 1.00.42
10 Race Faurby 36 Sunshine 31 Jørgen Nissen 728.0 53.59 1.01.01
11 Race Molich X Hippie 25 Henrik “Hønse” Paulsen 695.80 56.27 1.05.38
12 Race Marina 36 Sport Kvadrat 1 Kristian Borgen 621.2 53.26 1.07.36
13 Race Molich X Styrbjørn 2 Claus Bruun 695.80 DSQ

Template Vers. 20160610 – Bent H.

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com

 

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: Custom, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
Plac Løb Bådtype Bådnavn Sejl Skipper MÅL 24.05 21.06 23.08 Total
1st Race Dynamic 35 Chebec 47 Finn Wienberg Petersen 539.8 1.0 1.0 1.0 3.0
2nd Race X-34 Heolix 16 Tommy Rasmussen 561.0 2.0 2.0 2.0 6.0
3rd Race Luffe 40.04 PI 63 Filip Heiberg 529.8 5.0 6.0 6.0 17.0
4th Race Diva 39 Kvien Mary 135 Stig Rahbek 566.4 4.0 13.0 10.0 27.0
5th Race Molich X Styrbjørn 2 Claus Bruun 556.40 23.0 DNC 3.0 3.0 29.0
6th Race X-46 Freedom 46 Jacob Pociot 499.20 23.0 DNC 4.0 4.0 31.0
7th Race Scan-Kap 99 S-Cape 41 Hans Henrik Jacobsen 606.2 23.0 DNC 5.0 5.0 33.0
8th Race X-37 X-ride 37 Jens Kristian Pedersen 542.6 3.0 8.0 23.0 DNC 34.0
9th Race Marina 36 Sport Kvadrat 1 NN 496.6 23.0 DNC 9.0 7.0 39.0
10th Race Faurby 36 Sunshine 31 Jørgen Nissen 587.2 23.0 DNC 14.0 8.0 45.0
11th Race H-Båd Danmark 318 Bent Holm Nielsen 669.0 23.0 DNC 7.0 23.0 DNC 53.0
12th Race H-Båd Gilbjerg 316 GSK Skolebåd 669.0 23.0 DNC 23.0 DNC 9.0 55.0
13th Race Banner 34 GMO 4 Hoff II 10 Steen Hoffmann 573.4 23.0 DNC 10.0 23.0 DNC 56.0
14th Race Molich X Hippie 25 Henrik “Hønse” Paulsen 556.4 23.0 DNC 11.0 23.0 DNC 57.0
15th Race H-Båd Den Røde Løber 94 Birger Scheufens 669.0 23.0 DNC 12.0 23.0 DNC 58.0
16th Race Luffe 37 Frække Frida 16 Bo Jensen 574.6 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 69.0
16th Race Scan-Kap 99 Havblik 86 NN 606.2 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 69.0
16th Race Nordisk Krydser Marsk 45 Bent Højgaard Hindhede 657.2 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNF 69.0
16th Race Banner 30 10-nas 54 Bjørn Jensen 603.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 69.0
16th Race HR 29 Sisu 91 Henning / Buller 673.6 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 69.0
16th Race Spækhugger Noas Sjølyst 50 Palle Sederberg 657.8 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 69.0
16th Race Expres Gonzo 657 Jes Arnild 647.8 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 69.0

24.05 – Race Løb – 24.05.2017 at 22:00:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 22.00, Distance: 10.74, Course: 300, Wind: W TAUDL, Ave wind: 3
Plac Løb Bådtype Bådnavn Cert Sejl Skipper MÅL Elapsed Corrected
1 Race Dynamic 35 Chebec 8981 47 Finn Wienberg Petersen 872.6 2.02.00 2.44.55
2 Race X-34 Heolix 34956 16 Tommy Rasmussen 903.0 2.09.20 2.46.49
3 Race X-37 X-ride 31370 37 Jens Kristian Pedersen 880.80 2.09.36 2.51.03
4 Race Diva 39 Kvien Mary 30991 135 Stig Rahbek 930.0 2.20.50 2.53.29
5 Race Luffe 40.04 PI 34655 63 Filip Heiberg 867.20 2.17.22 3.01.15

21.06 – Race Løb – 21.06.2017 at 19.00

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00, Distance: 3.72, Course: 300, Wind strength: TAUDM
Plac Løb Bådtype Bådnavn Cert Sejl Skipper MÅL Elapsed Corrected
1 Race Dynamic 35 Chebec 8981 47 Finn Wienberg Petersen 671.0 50.52 1.00.23
2 Race X-34 Heolix 34956 16 Tommy Rasmussen 692.2 52.16 1.00.28
3 Race Molich X Styrbjørn 1831 2 Claus Bruun 695.80 53.59 1.01.57
4 Race X-46 Freedom 33449 46 Jacob Pociot 623.80 49.41 1.02.07
5 Race Scan-Kap 99 S-Cape 8966 41 Hans Henrik Jacobsen 749.2 59.22 1.04.02
6 Race Luffe 40.04 PI 34655 63 Filip Heiberg 659.80 54.33 1.04.45
7 Race H-Båd Danmark 17129 318 Bent Holm Nielsen 824.4 1.04.55 1.04.55
8 Race X-37 X-ride 31370 37 Jens Kristian Pedersen 678.40 57.09 1.06.12
9 Race Marina 36 Sport Kvadrat 33550 1 NN 621.2 54.25 1.07.01
10 Race Banner 34 GMO 4 Hoff II 7584 10 Steen Hoffmann 713.8 1.01.11 1.08.02
11 Race Molich X Hippie 4276 25 Henrik “Hønse” Paulsen 695.80 1.00.55 1.08.53
12 Race H-Båd Den Røde Løber 16718 94 Birger Scheufens 824.4 1.10.08 1.10.08
13 Race Diva 39 Kvien Mary 30991 135 Stig Rahbek 705.8 1.04.00 1.11.21
14 Race Faurby 36 Sunshine 30673 31 Jørgen Nissen 728.0 1.06.42 1.12.41

23.08 – Race Løb – 23.08.2017 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 19.10, Distance: 4.64, Course: 350, Wind strength: TAUDM, Ave wind: 5
Plac Løb Bådtype Bådnavn Cert Sejl Skipper MÅL Elapsed Corrected
1 Race Dynamic 35 Chebec 8981 47 Finn Wienberg Petersen 671.0 1.01.24 1.13.16
2 Race X-34 Heolix 34956 16 Tommy Rasmussen 692.2 1.05.15 1.15.28
3 Race Molich X Styrbjørn 1831 2 Claus Bruun 695.80 1.05.41 1.15.38
4 Race X-46 Freedom 33449 46 Jacob Pociot 623.80 1.00.23 1.15.54
5 Race Scan-Kap 99 S-Cape 8966 41 Hans Henrik Jacobsen 749.2 1.14.6 1.19.55
6 Race Luffe 40.04 PI 34655 63 Filip Heiberg 659.80 1.09.57 1.22.41
7 Race Marina 36 Sport Kvadrat 33550 1 NN 621.2 1.08.11 1.23.54
8 Race Faurby 36 Sunshine 30673 31 Jørgen Nissen 728.0 1.18.36 1.26.03
9 Race H-Båd Gilbjerg 17129 316 GSK Skolebåd 824.4 1.27.16 1.27.16
10 Race Diva 39 Kvien Mary 30991 135 Stig Rahbek 705.8 1.22.10 1.31.20
11 Race Nordisk Krydser Marsk 8921 45 Bent Højgaard Hindhede 816.2 DNF