QR koder på hjemmesiden

Det er nu blevet muligt for redaktører af indhold på hjemmesiden, at generere en QR kode, der linker direkte til den enkelte side. QR koder kan benyttes på eksempelvis en indbydelse, hvor man gerne vil have at modtageren hurtigt kan finde frem til tilmeldingen på hjemmesiden. I bunden af alle sider, kalenderaktiviteter og indlæg finder man link til vejret, samt til klubbladet og nu også QR kode jf. nedenstående eksempel.

Hvis man trykker på knappen QR Code, åbnes en sektion med en QR kode, der linker direkte til den side man står på. QR koden kan kopieres eller downloades og indsættes i for eksempel en indbydelse, eller noget man hænger op på på klubbens opslagstavle.

Sådan benytter du QR koden

Glleleje sejlklub
VindVindstødVindretningTemperatur
5.8 m/s8.1 m/s  291 °19.3 °C

QR Code

QR koden kan læses via en mobiltelefon med et kamera


Kopiere QR koden fra hjemmesiden og indsæt den i indbydelse eller opslag til opslagstavlen, hvor du gerne vil give modtagere mulighed for enkelt åbne denne side på mobilen. QR koder kan benyttes til mange forskellige formål feks en indbydelse til et arrangement, hvor tilmeldingen der ligger på hjemmesiden.
Brugeren skal blot gøre følgende
.
1) Åben kameraet på mobilen
2) Peg kameraet mod QR koden
3) Klik på det link kameratet viser på din telefon