Stormen Otto

Så er det igen tid til at checke løse genstande og surre trampolinen fast inden det går løst med den første storm i 2023. I følge DMI lover de vindstød af orkan styrken henover det nordlige Danmark incl Nordsjælland. I følge prognoserne er vindretningen dog gunstig for Gilleleje Havn med en vindretning der starter sydvest drejende til vest nord vest i løbet af aften.
Blæsten starter fra omkring kl: 13 og kulminere mellem kl 21:00 til 03:00 fredag aften, hvorefter den aftager i løbet af lørdagen. I følge forskellige prognoser lover de 17-18 meter pr sek i middelvind og vindstød op imod 27 Meter pr sek. DMI lover dog vindstød op til orkan styrke hvilket er over 32,6 Meter pr sek
I kan følge med i stormen her på siden, hvor vi har samlet data fra vores vejrstation samt prognoser fra DMI og FCOO
Stormen Otto
Stormen Otto endte med at blive knap så voldsom i Gilleleje, da vindretningen var gunstig for Gilleleje havn med en WSW drejende til WNW i løbet af fredag aften.
Den højste målte vind hastighed blev 28.1, hvilket var mindre en stormen Malik og lagt fra recorden på 33 meter pr sekundt det blev målt i 2013. Vandstanden nåede knapt 1 meter kl: 20.40 fredag aften.
